Kako podržati blisku osobu koja ima probleme sa vidom/koja slabije vidi/koja gubi vid?
Suočavanje sa dijagnozom nikada nije lako. Naporno je, traumatično, iscrpljujuće, izaziva strahove, paniku i pojavljuju se mnoga pitanja na koje neko mora da odgovori. Sasvim je svejedno da li je u pitanju dete, roditelj, brat ili sestra, unuče ili partner, svako od članova porodice suočava se na svoj način sa datim problemom. Patnja je prisutna, bilo da se ispoljava javno ili u tajnosti, ali svako se ponaša u skladu sa svojim mislima, rečima, delima i osećanjima. Tada se mogu očekivati promene najrazličitijeg spektra. U krizi su svi, od onih koji tragaju za rešenjima i ne posustanu, do onih drugačijih koji klonu i nisu u stanju da se dalje bore.
Bez obzira na uzroke, slabovidost ili gubitak vida često izaziva depresiju i osećaj izolacije i bespomoćnosti. Ako imate prijatelja ili člana porodice sa slabim vidom, evo nekoliko načina na koje možete da im pomognete da održe svoju nezavisnost i ostanu pozitivni.
Razumevanje i empatija
Informišite se: Saznajte što više o stanju bliske osobe kako biste bolje razumeli kroz šta prolazi. Saznajte i koje su vrste pomoći dostupne - postoje mnogi uređaji i aplikacije koje mogu pomoći osobama sa slabim vidom. Na primer, govorni asistenti i specijalizovane aplikacije za mobilne telefone. Budite strpljivi i pružite emocionalnu podršku. Dajte im prostora da izraze svoje brige i frustracije.
Praktična pomoć
Prilagođavanje prostora: Pomozite im da prilagode svoj dom tako da bude sigurniji i pristupačniji. To može uključivati dodavanje osvetljenja, kontrastnih markera i organizovanje stvari na logičan način. Ukoliko ste u mogućnosti, ponudite se da im čitate knjige, novine, ili pisma. Takođe možete pomoći u pisanju dokumenata ili beleški. Šetnje i vežbanje: Budite im pratnja u šetnjama ili drugim fizičkim aktivnostima koje vole. To će im pomoći da ostanu aktivni i pozitivni.
Podrška u svakodnevnim aktivnostima
Kupovina i kuvanje: Pomozite im u kupovini i pripremi obroka. Ovo može biti i prilika za zajedničko provođenje vremena. Prevoz: Ponudite se da ih vozite na sastanke, kupovinu ili da zajedno idete javnim prevozom.
Psihološka podrška
Terapeuti i podrška: Pomozite im da pronađu terapeute ili grupe za podršku ako im je potrebna stručna pomoć. Postoje mnogi kursevi i radionice koje mogu pomoći osobama sa slabim vidom da nauče nove veštine i da se adaptiraju na promene.
Motivacija: Ohrabrite ih da nastave sa hobijima i aktivnostima koje vole, ili da pronađu nove koje su prilagođene njihovim mogućnostima.
Pronađite vreme za komunikaciju
Redovno komunicirajte putem telefona, video poziva ili poseta. Ovo može pomoći u smanjenju osećaja izolacije.
Empatija, razumevanje i podrška, uz fokus na očuvanje samostalnosti, predstavlja ključni pristup u podršci bliskoj osobi sa problemima vida. Sveobuhvatna podrška je od vitalnog značaja u procesu prilagođavanja i očuvanja mentalnog blagostanja osobe sa poremećajem vida.
Reference:
Kako podrzati blisku osobu koja ima probleme sa vidom/koja slabije vidi/koja gubi vid? Ljiljana Markoš, Udruženje pacijenata “Gledamo srcem”
https://www.visionaustralia.org/news/tips-communicating-patients-vision-loss
https://www.allaboutvision.com/lowvision/helping.htm